www.antiagingivandomuschiev.webs.com
www.ivdom.mylivepage.com
www.antiagingstyle.com
С антиейджинг-медицината започва отново пролетта на живота!
„ВРЕМЕТО Е ЖИВОТ!”/СТАРА ЯПОНСКА ПОГОВОРКА/
/в противовес на „Времето е пари”/
За стремежа за подмладяване се говори още от времето на античността до наши дни.
Най-стара информация за изключително дълголетие безспорно е описанието в библията за Матусал - библейски персонаж, син на Енох. Споменат е в Битие- глава 5, 21-27.Когато е на 187 годишна възраст му се ражда син - Ламех. Според Библията той живее след това още 782 години и му се раждат още синове и дъщери. Умира на 969 години и е даван като пример за дълголетие.
Познания за мероприятия с цел запазване и възстановяване на красивия външен вид датират още от преди 3,5 хилядолетия. Така например известният староегипетски папирус на Еберс (наречен на името на немския египтолог от Лайпциг Георг Еберс, живял от 1837 до 1898 год.), медицински ръкопис от средата на 2-то хилядолетие преди Христа, съдържа десетки рецепти за разкрасяване.
От хилядолетия са известните козметични процедури и рецепти, практикувани от Клеопатра в древен Египет за поддържане на нейната пословична красота.
Древните гърци са взаимствали познанията за борбата с остаряването от Ориента, а римляните са ги получили от гърците. Преди всичко древните лекари са разпространявали познанията за лечението с билки , както и козметични рецепти за подмладяване и разкрасяване. Преди хилядолетия в културата на живеещите в пределите на сегашна Испания араби козметиката се е радвала на голяма почит.
Древните знания за красотата получили голям разцвет по времето на Ренесанса в Средна Европа. Благодарение на появата на печатарството тези познания продължили да се разпространяват в целия свят.
От средата на 16. век са написани цяла поредица от медицински монографии най-напред в Северна Италия, където елитът на обществото се възползвал от прилагането на най-различни козметични процедури и рецепти. Тези знания и книги били пренесени след това от Юг на Север, както и от Изток на Запад.
Ние живеем в момента в началото на третата голяма революция в медицината. В първата ера на медицината лекарите са се борили срещу чумата, холерата, проказата, едрата шарка и сифилиса. Във втората ера, която ние в момента напускаме, хората са умирали и умират от сърдечен инфаркт, мозъчен удар, рак, СПИН и захарен диабет. В третата ера на модерната медицина на новото хилядолетие изследванията на хормоните, генното инженерство и здравната профилактика ще ни дадат в ръцете ключа към един дълъг и здравословен живот. Обусловените от стареенето дегенеративни и обструктивни процеси днес за щастие могат да бъдат забавени.
Антиейджинг- стратегиите имат за цел не само да забавят процесите на стареенето. Спечелените години трябва да станат по-пълноценни и по-витални.
В началото на новото хилядолетие нашите деца могат да очакват по-голяма средна продължителност на живота (над 80 години). В миналото през 70-те години например господстваше убеждението, че горната биологична граница на средната продължителност на живота се намира между 70 и 80 години. Ясното послание на науката днес гласи: няма определена горна граница на индивидуалната продължителност на живота, но най-малко човек може да живее със сигурност 120 години (макар, че има записани рекорди в книгата на Гинес за хора, живеели над 120 год.).
Правителството на САЩ призна значението на тази нова медицина: от началото на 90-те години бе създаден и се спонсорира от правителството „"National Institut of Aging".
В развитите страни отдавна се говори за така наречената „Life-Style-концепция”. "Fit for Fun" е една добра мотивация за човека. Анти-ейджинг медицината има освен това и широки философски измерения. Много философи са стигнали до заключението, че „Смисълът на живота е животът!”. Всеки може да открие този смисъл за самия себе си. Ние трябва да пазим този подарък. От друга страна се наблюдава един интересен парадокс на стареенето: Всеки желае да живее дълго, но никой не иска да бъде стар.
Границата от 30 годишна възраст изглежда за много хора „магичен праг”. След тази възраст много хора смятат, че започват да остаряват. Да се остарее означава човек да почне да разсъждава върху темата „смърт”- ужасът от това е разбираем за всички.
Всеки мечтае да достигне възрастта на библейския Метусал (Methusalem). Хората искат не само да живеят по-дълго- те искат дълго време да живеят добре и пълноценно /витално/.
Всеки от нас мечтае за „здрав дух в здраво тяло” дори на 100 годишна възраст. С една фраза „young for ever” (както се пее в една известна песен) може да се изрази хилядолетната мечта на човечеството за дълголетие в пълно здраве.
Тук искам да спра вниманието Ви върху един забележителен труд на известния немски лекар Hufeland, живял по времето на Романтизма. Книгата му е озаглавена „Макробиотика: Изкуството да се удължи човешкия живот”.
Публикуваният през 1796 г. труд анализира обстойно наличното медицинско познание. Той обхваща периода от време, започващ от Античността, времето на египтяните до 15-ти век, времето на Парацелз. Учудващи са актуалността на тази книга, както и правилността на познанията в нея.
Hufeland предлага следните постулати за дълголетие в здраве:
1/ „Умереност, наслаждение на чист въздух навън, бани и физически упражнения”
2/ „Бързай бавно” (много важен фактор е спокойствието!)
3/ „Умереност в действията, в темперамента, както и във външните условия” (има пред вид климатичните условия)
4/ „Останете верни на законите на природата”
5/ „Отворени за радостта, любовта и надеждата, но затворени за омразата, яда и завистта”
Още тогава лекарят Hufeland установява, че дълголетниците водят природосъобразен живот, далече от лукса и пищната показност, но прекарвайки повечето време в движение сред природата. Те били с обикновени професии.
Според днешното научно мнение най-старият човек в света до момента е упражнявал професията „домакиня”.
Става дума за Jeanne Calment, родена в Arles, Франция, на 21.февруари 1875 г. и починала на 4.август 1997 г. Тази жена е живяла точно 122 години, 5 месеца и 14 дни. Нейният баща е живял 93 г., майка й-86 г., а брат й-97 г. Баща й е бил корабостроител. Jeanne Calment се омъжва за богат съпруг, собственик на магазини. Тя имала възможността да не работи никога много, но пък да води един спокоен живот и да се занимава с хобита като тенис, колоездене, плуване, каране на ролери, свирене на пиано и посещаване на операта. Интересен е фактът, че нейният съпруг умира млад. След много години, когато тя е на 90-годишна възраст продава своето голямо жилище на един 47-годишен адвокат срещу изплащането на пожизнена рента от 2500 франка на месец. Адвокатът не доживял смъртта на Jeanne Calment-той починал от рак на 77 години. Тогава неговата вдовица трябвало да продължи изплащането на рентата на дълголетницата. До момента на смъртта си адвокатът заплатил на Jeanne Calment около 900 000 франка, което надхвърляло 3 пъти пазарната цена на жилището й.
На 17.октомври 1995 г. тя надживява японеца Izumi Shigechiyo и става призната за най-възрастния човек на всички времена, като влиза в книгата на Гинес. Нарекли я „господарка на времето”. Между другото тя пушила до 119 годишна възраст, консумирала редовно големи количества шоколад и изпивала всеки ден по една чаша портвайн.
Няма коментари:
Публикуване на коментар