неделя, 23 декември 2012 г.

ХОРМОНИТЕ-СИЛАТА НА ПРИРОДАТА

      

           http://antiagingivandomuschiev.webs.com/

http://ivdom.mylivepage.com/

http://www.antiagingstyle.com/



     Названието "хормон" произлиза от древногръцкия език и  означава "възбуждам, подбуждам". Някои учени  наричат хормоните  "еликсир на живота".
   Хормоните представляват органични биологично активни вещества, продуцирани от специализирани клетки на жлезите с вътрешна секреция, постъпващи в кръвта и оказващи регулиращо влияние върху обмяната на веществата и физиологичните функции. С други думи хормоните са хуморални /преносими с кръвта/ регулатори на жизнено важни процеси в различни органи и системи. Съществува и друго определение за хормоните: сигнални химични вещества, изработвани от клетки на тялото и влияещи върху  клетки от други части на тялото.
    Трябва да споменем още, че хормоните се срещат не само в животинския свят и човека, но също така и при растенията /така наречените фитохормони/.
     Според химичната си структура хормоните се делят на:
1/ пептидни /голяма част от хормоните-растежен хормон, инсулин, пролактин, лептин, АКТХ и много други/;
2/ стероидни /глюкокортикоиди, минералкортикоиди, андрогени, естрогени, прогестагени/;
3/ катехоламини /адреналин и норадреналин/;
4/ циклопентанови киселини /простагландини, левкотриени и тромбоксани/.  
     Половите хормони се делят на мъжки /андрогени/ и женски /естрогени и прогестагени/. 
     Най-важните полово-неутрални хормони /които са налице и при двата пола/ са следните: щитовидни хормони, кортизол, мелатонин, серотонин и инсулин.

     Хормоните осъществяват следните най-важни функции в човешкия организъм:
1/ Сексуалност и размножаване /репродукция/ : Хормоните регулират възникването на либидото /половото влечение/, образуването на половите клетки- яйцеклетките при жените и сперматозоидите при мъжете, оплождането, обуславят родовия процес и развитието на млечните жлези. 


 2/ Растеж  и развитие: Хормоните регулират обменните процеси /метаболизма/ на мускулите, костите и тъканите.
3/ Съпротивителните сили /общото здраве/: Хормоните мобилизират отговора на човешкия организъм при психо-емоционален стрес, жажда, глад, жега, студ, наранявания и инфекциозни процеси.
4/ Обмяната на веществата /метаболизма/ в клетките и енергийния баланс: Хормоните следят за правилното усвояване на хранителните вещества и запазването на всички функции на организма и клетките. Освен това те регулират водния и енергийния баланс.
5/ Страж на младостта: с напредването на възрастта /стареенето/ започва да намалява продукцията на определени хормони- растежен хормон, мъжките и женските полови хормони, мелатонин, дехидроепиандростерон и др.
     Тук е важно да подчертаем, че  така наречената заместителна хормонална терапия  при човек трябва да се извършва само от лекари-специалисти ендокринолози и акушеро-гинеколози  /при жените/. Освен жизненоважните си ефекти хормоните проявяват и странични такива.
       Ето защо самолечението с хормони е много опасно и  може да е фатално !!! 
     При провеждане на хормоно-заместителна терапия /с женски полови хормони-естрогени и прогестагени/ при жени в климакс трябва да се провеждат системни профилактични прегледи от мамолог и АГ-специалист с оглед профилактика на карцином на гърдата и на половите органи. Съответно при заместително хормонално лечение с андрогени при мъжете след 40-годишна възраст са необходими периодични прегледи при андролог /или уролог/ и периодично лабораторно изследване на PSA /простатно-специфичния антиген/ с оглед профилактика на карцином на простатната жлеза.
     Само лекарят-специалист може правилно да прецени дали е налице действително хормонален дефицит /след прецизно  лабораторно измерване на нивото на съответните хормони и то на техните свободни фракции, които са биологично активни/ и да определи  какво е правилното  терапевтично поведение